poniedziałek, 17 lipca 2017

Miss Sloane


                                       Die Erfindung der Wahrheit         Sama przeciw wszystkim


Reżyseria: John Madden


W rolach głównych: Jessica Chastain (nominowana do Globe Award), Mark Strong, Gugu Mbatha-Raw, Alison Pill, Michael Stuhlberg, Jake Lacy, John Lithgow, Sam Waterston.


Film jest mocno wyczerpujący pod względem mentalnym – trzeba naprawdę wytężać umysł, by nadążać za szybkimi dialogami i bystrą akcją, zwłaszcza jeśli ogląda się go w języku obcym.

Jest to kolejny film o brudnej polityce i wątpliwej demokracji w Ameryce. Akcja filmu toczy się w Waszyngtonie DC. i dotyczy politycznych rozgrywek wsród senatorów. Konkretnie chodzi o szeroko dyskutowane w Ameryce prawo do posiadania broni. Miss Sloane jest w swoim zawodzie pozbawiona skrupułów, sięga po informacje ze źródeł będących na granicy z prawem, pracuje szesnaście godzin na dobę, ma problemy ze spaniem, używa diacepamu, by utrzymać kontrolę nad sobą, ale jest skuteczna i osiąga sukces za sukcesem. Na początku pracuje dla lobby zbrojeniowego i ma uczynić wszystko, by nie ustanowiono ostrzejszego prawa kontrolującego prywatne posiadanie broni. Po kłótni jednak ze swoim szefem odchodzi niespodziewanie do przeciwników posiadania broni i gorliwie pracuje nad nową strategią, by pozyskać głosy senatorów, a przy tym ma też swoje ukryte cele.

Rolę Miss Sloane zagrała znakomicie Jessica Chastain, którą pamiętam z filmu „The Tree of Life”. Jest to jej bardzo udana rola, Chastain robi wrażenie na widzu,  świetnie gra chłodną, wyrachowaną karierowiczkę. Polecam ****

PS Polski tytuł jest weług mnie nieadekwatny, zresztą, te tłumaczenia wszędzie, w każdym kraju są bardzo dziwne. Uważam, że powinno się zostawić – przynajmniej tutaj - oryginalny tytuł „Miss Sloane”.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz