środa, 24 lutego 2016

Suffragette



Reżyseria: Sarah Gavron
Scenariusz: Abi Morgan
W rolach głównych: Carey Mulligan, Helena Bonham Carter, Meryl Streep, Brendan gleeson, Ben Whishaw, Anne-Marie Duff.










Carey Mullligan

Film przedstawia historię pierwszych emancypantek walczących o prawa wyborcze dla kobiet w Wielkiej Brytanii w latach dwudziestych ubiegłego wieku. (Prawo wyborcze uzyskały w 1928 r.)

Pomyśleć – to tylko sto lat temu, jak dyskryminowano kobiety pod każdym względem i wszędzie: w pracy i w małżeństwie - nie wspominając o tym, że obciążała je również odpowiedzialność finansowa  w biedzie i bezrobociu.
***
Maud prowadzi na pozór szczęśliwe małżeństwo, ma małego synka, którego ubóstwia. Razem z mężem pracują w pralni. Nie przynależy do ruchu emancypantek, który już dość znacznie się rozwija, i w którym kobiety odważnie podejmują działania na rzecz kobiet. Maud obserwuje jednak w pracy nierówności  w traktowaniu, niesprawiedliwść, bezkarne wykorzystywanie młodych kobiet przez zwierzchników, molestowanie. Daje się namówić na przystąpienie do ruchu i zaczyna działać – staje się aktywną sufrażystką. Trafia do więzienia, traci rodzinę – mąż wyrzuca ją z domu. Ponieważ sam nie daje rady wychowywać dziecko, oddaje je do rodziny zastępczej.
 A Maud walczy...

W filmie występuje krótko Meryl Streep grająca rolę ważnej postaci – przywódczyni w ruchu feministycznym. Dzięki jej wystąpieniu film uzyskał dotacje finansowe do produkcji – poinformowała w wywiadzie na Berlinale 2016, gdzie pełniła rolę przewodniczącej jury.
Dla przypomnienia: prawa wyborcze dla kobiet w niektorych krajach:
1906 Finlandia
1913 Norwegia
1915 Dania
1917 Rosja
1918 Polska, Austria, Niemcy
1920 USA
1928 Wielka Brytania
1934 Turcja
1936 Francja
1937 Filipiny
1946 Wlochy
1948 Belgia
1950 Indie
1963 Iran
1971 Szwajcaria
1984 Lichtenstein jako ostatni w Europie
2005 Kuwejt
2015 Arabia Saudyjska


 

5 komentarzy:

  1. Nigdy nie widziałam. Nigdy nie słyszałam. Ale postaram się go obejrzeć w niedalekiej przyszłości i wtedy napiszę tutaj swoją opinię :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ten film byl na polskich ekranach p.t. "Sufrazystka". Naprawde warto obejrzec. Pozdrawiam

      Usuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A to nie jest zart primaaprilisowy?? :)
      Milo mi czytac takie komentarze. Czy moze byc kontakt na facebooku? Tam tez mozna pisac maile. Pozdrawiam filmowo (przed tygodniem obejrzalam "Niewinne)

      Usuń
    2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

      Usuń