poniedziałek, 28 września 2015

Ricki and The Flesh / Nigdy nie jest za późno



Rock`n´roll w wykonaniu Maryl Streep! - ta aktorka wszystko potrafi. Nie wystarczyły przeboje ABBy, sięgneła po rozwrzszczany rock 'n´roll, i wcale nie musi się wstydzić w tej roli. Po prostu
doskonała aktorka.
Kto lubi muzykę rockową i Meryl Streep, wyjdzie z kina w dobrym nastroju. Ja poszłam na film, ponieważ bardzo byłam ciekawa, jaka jest Mamie Gummer, czyli najstarsza córka Meryl (ma trzy córki i syna).
Film jednak nudny, nie przebił się - zdjęli go u mnie po tygodniu w dobrych  kinach studyjnych.


                                                            ******
Ricki Rendazzo marzy o muzyce, pragnie komponować i grać na gitarze - idylla rodzinna nie wypełnia jej życia, więc odchodzi z pięknego domu, opuszcza nudny dobrobyt i robi to co chce, i o czym cały czas marzyła. Nie robi jednak kariery i nie zostaje gwiazdą rockową. Na co dzień pracuje jako kasjerka i niewiele zarabia, za to w nocy szarpie strunami gitary i śpiewa do upadłego.
Rodzina jest w Indianapolis po drugiej stronie półkuli, rzadko ją odwiedza. Dopiero gdy córka popada w depresję po odejściu męża, Ricki postanawia odwiedzić byłego męża i dzieci, naprawić stosunki  z dziećmi.

Reżyseria: Jonathan Demme, w rolach głównych: Meryl Streep, Kevin Kline, Rick Springfield, Mamie Gummer, Audra McDonald, Sebastian Stan.
Scenariusz: Diablo Cody

Spełnione marzenia


Ricki ze swoim przyjacielem na scenie w nocnym klubie



Córka z matką na filmie i w rzeczwistości - Mamie Gummer i Meryl Streep (która jest która?)

Rick Springfield, Meryl Streep, Mamie Gummer



 
 

45 Years

Dramat brytyjski, reżyseria: Andrew Haigh, na bazie noweli Davida Constantine'a. Obsada: Charlotte Rampling, Tom Courtenay, Geraldine James, Dolly Wells.

Charlotte Rampling i Tom Courtenay - oboje odznaczeni Srebrnym Niedźwiedziem
na Berlinale 2015 w kategorii najlepsza aktorka/najlepszy aktor

 
Kate i Geoff - szczęśliwi małżonkowie przygotowujący się do uroczystości z okazji 45 rocznicy ślubu - są ciągle w sobie zakochani, nic nie wydaje się zmącić tej długiej harmonii. Nagle wpada listonosz i przynosi list.
Policja szwajcarska informuje Geoffa o odnalezieniu w Alpach zwłok Katii. Młoda dziewczyna zaginęła przed dziesiątkami lat podczas wspinaczki obojga w Alpach. Katia była pierwszą miłością Goeffa.
Niespodziewanie ożywa wspomnienie - Goeff szpera w starych fotografiach na strychu, ucieka na spacery do miasta - pragnie być sam ze swoimi wspomnieniami.
Kate przeżywa rozterki, zadaje sobie pytanie, czy została żoną wypełniającą lukę po tamtej. Miota się targana zazdrością i niepewnością.
A co będzie z uroczystością z okazji jubileuszu ślubu, na którą zaproszono przyjaciół i znajomych?
****
 

Miedzy nami dobrze jest




Co za oryginalny pomysł! Grzegorz Jarzyna przeniósł sztukę teatralną z Teatru Rozmaitości w Warszawie na ekran filmowy! Arcyciekawa forma przeniesienia do kina równie oryginalnej książki Doroty Masłowskiej (32 lata) pod tym samym tytułem.

Zarówno książkę (2009 r.) jak i teatr, a także film na ekranie polecam gorąco.****
Obsada:
Danuta Szaflarska - staruszka z białymi warkoczami, żyje przszłością i przedwojenną Warszawą
Magdalena Kuta - jej córka, harująca w Tesco, poszukująca na śmietniku gazetek reklamowych z krzyżówkami - "są w promocji i nic nie kosztują, więc może sobie na to pozwolić"
Aleksandra Popławska - wnuczka, mała metalowa dziewczynka - Europejka, która nauczyła się języka polskiego "z płyt i kaset pozostawionych przez polską sprzątaczkę"
Adam Woronowicz - reżyser filmu "Koń, który jeździł konno"
Rafał Maćkowiak - ekstrawagancki aktor
Roma Gąsiorowska - egzaltowana korpolaska