poniedziałek, 25 lutego 2013

85th Academy Awards - Oscars

Oscar dla tajwanskiego rezysera Ang Lee za rezyserie "Life of Pi" (Schiffbruch mit Tiger) - ???? -  marszczy w zadziwieniu czolo, gdy pomyslec o Stevenie Spielbergu (Lincoln), czy chociazby Benie Afflecku (Argo), czy w ogole wielkim Michaelu Haneke (Amour). Nie chce wcale powiedziec, ze Ang Lee jest zlym rezyserem, ma dobre filmy za soba,  ale tu jednak sa wieksi od niego.
Uwazam, ze Ben Affleck w pelni zasluzylby na nagrode za rezyserie "Argo", ale..., niestety, musi pocieszyc sie Oscarem za najlepszy film, jego montazysta William Goldenberg ma Oscara za montaz. Michael Haneke dostal Oscara za najlepszy film zagraniczny ("Amour"). Dobre i tyle.

Najlepsza aktorka zostala Jennifer Lawrence ("Silver Linings"- po polsku: "Poradnik pozytywnego myslenia"), a aktorem - Daniel Day-Lewis ("Lincoln").

Za drugoplanowa role Oscary dostali Anne Hathaway ("Les Misérables") - no, i dobrze, niech tam,  i Christoph Waltz ("Django Unchained") - bardzo zasluzenie, bo gral znakomicie, mnie sie bardzo podobal, gral, zreszta, w jezyku angielskim, ktory nie jest jego jezykiem ojczystym.

Quentin Tarantino odebral zasluzonego Oscara za oryginalny scenariusz do "Django Unchained", rzeczywiscie, wymyslil obledna historie - przyklaskujemy, natomiast za adaptowany scenariusz Oscara otrzymal Chris Terrio ("Argo").

Bardzo mnie ucieszyl fakt odznaczenia Oscarem piosenki  Adele Adkins za Skyfall  z filmu "James Bond oo7: Skyfall". Lubie ja za muzyke i za to, jakim jest czlowiekiem.

Adele za filmowa piosenke "Skyfall"
                                 

Ben Affleck powinien dostac Oscara za "Argo", a nie dostal, ale film dostal w kategorii: najlepszy film.

Rezyser Michael Haneke - jego film "Amour": najlepszy zagraniczny film


Christoph Waltz - Oscar za drugoplanowa role w "Django Unchained".
(Michael Haneke i Christoph Waltz maja tego samego ojczyma)


 

niedziela, 24 lutego 2013

Les Misérables


Phantastisches Elendkino



Za reżyserię tego sfilmowanego musicalu Tom Hooper otrzymał główną nagrodę BAFTA Award, zaś Anne Hathaway za najlepszą drugoplanową rolę (rola Fantine).

Muzykę skomponował Claude-Michel Schönberg, libretto napisał Alain Boublil.
W rolach głównych wystąpili: Hugh Jackman jako Jean Valjean, Russel Crowe jako inspektora Javert, Anne Hathaway w roli Fantine´y, Amanda Seyfried - Cosette´y i Eddie Redmayne w roli jej kochanka Mariusa (ładnie śpiewał). W roli Gavroche´a wystapil Daniel Huttlestone (sympatyczny chłopak i ładnie śpiewał).

Akcja jest oparta na powieści Viktora Hugo "Nędznicy"(1862). Reżyser zmusił aktorów do śpiewania na żywo na planie - niektórzy powinni poprzestać na tym musicalu i więcej nie śpiewać. Są jednak dobre głosy - mnie podobał się Marius i Cosette.  Pięknie tez brzmią duety i chóry.
Myślę, że taki musical powinno się jednak oglądać na Broadwayu czy w innym teatralnym miejscu na żywo. Wtedy odbiera się muzykę zdecydowanie lepiej i przede wszystkim bezspośrednio. Muzyka musi wpadać w ucho na żywo.



Pierwsza randka Cosette´y i Mariusa "A Heart Full of Love":



Poniżej najładniejsze arie z przedstawienia na Broadwayu:


Jak przebiegała produkcja filmu (video po angielsku):


25 lutego 2013 r.

Anne Hathaway otrzymala dzis w L.A. Oscara za drugoplanowa role. Film zgarnal rowniez dwie nagrody za dzwiek i make-up/fryzury (zasluzenie).

czwartek, 21 lutego 2013

Jeremy Irons w Hamburgu w kinie Cinemaxx

W hamburskim kinie Cinemaxx zaprezentował dzisiaj wieczorem swój najnowszy film brytyjski aktor Jeremy Irons "Nachtzug nach Lissabon", zrealizowany na podstawie powieści Petera Bieriego (vel Pascala Merciera), szwajcarskiego pisarza i filozofa.

W filmie grają niemieccy aktorzy Martina Gedeck i August Diehl.
Powieść sprzedała się na obszarze niemieckojęzycznym w 2 milionach egzemplarzy, przetłumaczona została na 32 języki.
Film wejdzie u mnie na ekrany 7 marca. Zobaczymy.




http://www.hamburg1.de/aktuell/Jeremy_Irons_stellt_neuen_Film_Nachtzug_nach_Lissabon_vor-15667.html

środa, 20 lutego 2013

Argo

Udało mi się jeszcze ten film zobaczyć w małym studyjnym kinie – szał już przebrzmiał, bo film zrobiony latem zeszłego roku – no, i nie żałuję, bo jest to świetnie wyreżyserowany przez Ben Afflecka thriller, trzyma w napięciu, ogląda się go z wypiekami na twarzy.

Film jest  oparty na prawdziwych wydarzeniach, związanych z rewolucją w Iranie i okupacją ambasady amerykańskiej przez irańskich studentów w 1979 roku i opowiada o tajnej operacji  CIA i Kanady sprytnego wyprowadzenia  sześciu zakładników z Iranu. Ben Affleck wykreował swoją rolę pierwszorzędnie – gra agenta CIA -  poza nim grają w filmie John Goodman, Bryan Cranston,  Alan Arkin. Dla mnie – kryminał pierwszej klasy. ****


Zasłużenie otrzymał nagrodę Brytyjskiej Akademii  BAFTA Award za najlepszą produkcję filmowa ubiegłego roku 2012 (BAFTA Award).

http://www.youtube.com/watch?v=w918Eh3fij0

Francuzi nagrodzili film Cezarem za najlepszy film zagraniczny 21 lutego 2013 roku.


25 lutego 2013 r.

Film otrzymal dzis Oscara za najlepszy film, najlepsza adaptacje scenariusza i montaz.

poniedziałek, 18 lutego 2013

Sala samobójców

Film ten obejrzałam w zeszłym roku, światowy debiut miał na filmowym festiwalu w Berlinie 2011.
Na Berlinale pokazano go w sekcji PANORAMA SPECIAL i przyjęto z zainteresowaniem i oklaskami. Tak mi się przypomniał a propos Berlinale, na którym to festiwalu zaczynają dostrzegać polskie filmy, co mnie bardzo cieszy.

Jest to bardzo nowatorski film, łączący film fabularny z animacją w 3D. Doskonały pomysł, kosztował wiele pracy, film wyreżyserowany przez Jana Komasę, zagrali w nim Jakub Gierszał, Roma Gąsiorowska, Krzysztof Pieczyński, Agata Kulesza. Film poruszający trudną tematykę świata wirtualnego, w którym można się zatracić i stracić kontrolę nad światem rzeczywistym lub w ogóle nie chcieć do niego wrócić.
Film ogląda się z zapartym tchem - dla kinomana "Ein Muss". Dobre wielkie kino.*****





sobota, 16 lutego 2013

Renoir

Film o ojcu Auguście Renoir - malarzu impresjoniście i jego synu Jean Renoir, który był światowej sławy reżyserem, opowiada o ostatnich latach życia wielkiego malarza.
Piękne fotografie, bo artysta mieszka w pięknych okolicznościach przyrody Lazurowego Wybrzeża, piękna muzyka i cudne pozy modelki artysty koją dusze kinomana po codziennym stresie i hałaśliwym szumie z ulicy. Reżyseria: Gilles Bourdos, grają: Michel Bouquet, Christa Theret, Vincet Rottiers. Całość przyjemnie się ogląda. ***

wtorek, 12 lutego 2013

BAFTA Awards - Road to the OSCARS

Brytyjska Akademia Sztuk Filmowych i Telewizyjnych wyróżniła główną nagrodą reżysera filmu „Nędznicy”( „Les Misérables”) Toma Hoopera, zaś najlepszą produkcją ubiegłego roku został film George´a Clooney´go (producent) i Bena Afflecka (reżyser) „Argo” ("Operacja Argo").




Najlepszym aktorem został Daniel Day-Lewis - wyróżniony  za rolę Lincolna w filmie “Lincoln” Stevena Spielberga – film nominowany, zresztą, w 10 kategoriach - natomiast najlepszą aktorką została Emmanuelle Riva za rolę w filmie „Amour”. Film "Amour"został też uznany za najlepszy film w kategorii Best Film not in the English Language.




Za rolę drugoplanową żeńską w musicalu „Nędznicy” nagrodę otrzymała Anne Hathaway,  zaś za rolę drugoplanową męską  w„Django Unchained” – Christoph Waltz.

Christph Waltz z zona Judith Holste

Quentina Tarantino wyróżniono główną nagrodą za oryginalny scenariusz do filmu „Django Unchained”, natomiast za adaptację wyróżniono Davida  Russella za „Silver Linings”.


sobota, 9 lutego 2013

The Quartet

Kwartet jest debiutem reżyserskim Dustina Hoffmana, pełen pięknej muzyki Verdiego i pełen optymizmu: nigdy w życiu nie jest za późno, by coś zacząć robić lub by powiedzieć, że się kogoś kocha. Film pogodny w pięknej scenerii i okolicznościach przyrody - miło się patrzy na starzejące się gwiazdy opery, które nie przestają śpiewać i zbierać oklasków.
Starość nie musi być - nawet z demencją - okropna i uciążliwa. Trzeba mieć zawsze jakiś cel i ciągle ku niemu zmierzać. I mieć przyjaciół.
Polecam.****



czwartek, 7 lutego 2013

Berlinale



Dzisiaj zaczyna się Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie. To już 63 pokaz filmów wybitnych w tej pięknej metropolii.

Bardzo bym chciała obejrzeć polski film Malgośki Szumowskiej " W imie..." z Ostałowską, Chyrą i Kościukiewiczem  w rolach głównych.
Treść zapowiada się bardzo ciekawie, problemy - a jakże! -  bardzo aktualne.



Trzymam kciuki, by film został wyróżniony.


Niedziela, 17 lutego 2013 r.

Został wyróżniony nagrodą TEDDY AWARD przyznawaną filmom, poruszającym tematykę LGBT (Lesbian-Gay-Bisexual-Trans) w kategorii filmów fabularnych, a także otrzymał nagrodę czytelników magazynu "Siegessäule".

http://www.youtube.com/watch?v=1Tp67JMx9Pg

poniedziałek, 4 lutego 2013

Django Unchained

Spaghetti-western, tylko trochę rozgotowane.
Tarantino powiedział, ależ naturalnie jest to spaghetti-western i surrealizm jest jego częścią.




Sam wymyślił tę historię – paszkwil na niewolnictwo w południowych stanach -  całość jest produktem jego wyobraźni. Film dobrze się zaczyna i bawi dowcipnymi dialogami – Chrstoph Waltz jest świetny (Gloden Glob Award). Jednak później te fontanny krwi i strzelanina, te mandingo-walki niewolników, bardzo realistyczne rany, jednym słowem - ogień z piekła – brrr.
Jedną z głównych ról kreuje Leonardo DiCaprio, i robi to jak zwykle bardzo dobrze. Jamie Foxx i Kerry Washington grają parę, którą prześladują okrutne losowe zawikłania spowodowane niewolnictwem, lecz w sumie ta bajka dobrze się kończy.
Film ma niesamowite powodzenie. Sale kinowe są przepełnione. Zabawa dobra, jeśli lubi się Tarantino. ***



25 lutego 2013 r.
Christoph Waltz otrzymal dzis Oscara za swoja drugoplanowa role, calkowicie zasluzenie, a Tarantino - za oryginalny scenariusz, tez zasluzenie.

niedziela, 3 lutego 2013

Goldene Kamera

Hollywood in Berlin

Wczoraj w Berlinie odbyła się gala przyznania Złotych Kamer (Goldene Kamera) złotym gwiazdom. Przyznano nagrody w 13 kategoriach. Były największe gwiazdy ze świata muzyki i filmu.

Nowojorczyk Al Pacino (40 filmów) otrzymał Złotą Kamerę za całokształt swojej filmowej twórczości,





Brytyjczyk Joe Cocker w dziedzinie muzyki, również za całkoształt - i nawet zaśpiewał z Jennifer Warnes wielki przebój lat siedemdziesiątych "Up where we belong".




http://www.youtube.com/watch?v=CFYtpTot7hQ


Najlepszą aktorką w kategorii International została Sigourney Weaver,
a najlepszym aktorem Clive Owen.





W dziedzinie muzyki klasycznej wyróżniony został Lang-Lang i zagrał nawet krótkie preludim Chopina.




Niemiecką aktorką roku została Claudia Michelsen (43 lata), a aktorem roku Charly Hübner (40 lat). Natomiast najlepszym filmem roku wybrano produkcję ZDF-u "Das Ende einer Nacht".


piątek, 1 lutego 2013

Casablanca

Upłynęło 70 lat od premiery tego filmu, a ciągle ma się ochotę popatrzeć na piekna Ingrid Bergman i przystojnego Hamphreya Bogarta. Uczciłam okrągły jubileusz, oglądając film w oryginale na dużym ekranie w dobrym kinie studyjnym, które zostało przebudowane, więc ochrzciłam kino w nowej szacie.

Nie obeszło się bez łez - tej jednej sceny (pewnie wszyscy znają ten film) nie można obejrzeć, nie wzruszając się. Niektóre starocie to perełki. *****